Następne zbiory już za: POZNAJ NASZE WINA

Winorośl

Winorośl jest długowieczna

Wybór odpowiedniego szczepu winorośli determinuje sposób jego pielęgnacji, prowadzenia oraz cięcia. Ze względu na warunki klimatyczne oraz rodzaj gleby w Winnicy Pod Lipą dominują odmiany szlachetne Vitis vinifera :

  • Riesling – biały szczep pochodzący z Niemiec, dojrzewa stosunkowo późno, dobrze rośnie w chłodnym klimacie i jest wydajny. Winogrona ma małe, okrągłe, o twardej, żółtozielonej skórce pokrytej ciemniejszymi plamkami.
  • Pinot Noir – jedna z najstarszych, czerwonych odmian winorośli na świecie, pochodzi z Burgundii, zaliczany jest do tzw. Wielkiej Czwórki najważniejszych odmian winogron. Wyjątkowo delikatny i kapryśny daje wspaniałe wina.
  • Gewürztraminer – biały szczep uprawiany przede wszystkim w Alzacji, jego winogrona mają charakterystyczną różową skórkę. Daje wspaniałe wina o korzennych aromatach.
Winorośl europejską, właściwą Vitis vinifera uzupełniają mieszańce złożone, które stworzono do uprawy w chłodniejszym klimacie, są odporniejsze na mrozy oraz choroby. W Winnicy Pod Lipą doskonale sprawdziły się szczepy:

  • Regent – nowa niemiecka odmiana powstała z połączenia (Silvaner x Mueller Thurgau) x Chambourcin . Odmiana o ciemnych granatowych jagodach dobrze owocująca, odporna na choroby i dająca dobre wina czerwone i różowe.
  • Johanniter – jedna z najnowszych odmian niemieckiego pochodzenia, uzyskana z krzyżowania w 1968 roku Riesling x FR 589-54 (SV 12481 x (Chasselas Pinot gris x)). Dojrzewa szybciej niż Riesling i jest bardziej odporny na choroby.